Το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο είχε δεχτεί επίθεση με αποτέλεσμα να διακινούνται μολυσμένα μηνύματα email με επικίνδυνα συνημμένα (π.χ. αρχεία .doc)

Προσοχή: Τα μηνύματα αυτά δεν πρέπει να τα ανοίγετε αλλά να τα διαγράφετε αμέσως.

Το πιο επικίνδυνο είναι ότι τα μηνύματα αυτά μοιάζουν με παλιότερα γνωστά σας μηνύματα από γνωστούς σας αποστολείς – μονάδες ή πρόσωπα με λογαριασμό στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.

Συνιστούμε να ελέγχετε προσεκτικά την πραγματική διεύθυνση email του (φαινομενικού) αποστολέα των εισερχόμενων μηνυμάτων σας πριν τα ανοίξετε (όχι μόνο το όνομά του) και να τα διαγράφετε αν σας κινούν υποψίες. Συνήθως το τμήμα μετά το @ είναι κάποια άγνωστη διεύθυνση.

Αν έχετε ανοίξει κάποιο από τα συνημμένα, θα πρέπει να ελέγξετε τον υπολογιστή σας με κάποιο ενημερωμένο λογισμικό προστασίας (antivirus) ή/και κάποιο εξελιγμένο εργαλείο ανίχνευσης απειλών.

Αν υποπτεύεστε ότι έχει υποκλαπεί ο κωδικός πρόσβασης στο email σας, θα πρέπει να τον αλλάξετε άμεσα από έναν καθαρό (μη μολυσμένο) υπολογιστή.